Jdi na obsah Jdi na menu
 


KAMENY

 

Kameny v symbolice

 
Léčivé kameny
 
Drahokamy, polodrahokamy a některé přírodní materiály (korál, jantar apod.) mají nejen význam v léčitelství nebo jako amulety a talismany, ale mohou sloužit též jako symboly. Když se vyleští, fungují také jako zrcadlo.
Nefrit nebo jadeit, který se vyskytuje v četných odrůdách, je v Číně symbolem dokonalosti, urozenosti, upřímnosti, krásy a nesmrtelnosti. Zesnulé obkládali nefritovými amulety a na jazyk jim kladli nefritovou cikádu, protože věřili, že nefrit zabraňuje rozkladu. Drahé kameny, které teprve opracováním získávají svou krásu, se na celém světě staly symboly lidstva samého, jež potřebuje zušlechtění, zatímco přírodní krystaly - jako horský křišťál - představovaly dokonalou ctnost.
Křesťanská ikonografie jej interpretovala jako mariánský symbol, neboť sám sice nesvítí, ale rozzáří se, když ho zasáhne paprsek Božího světla.
V asijských náboženstvích symbolizují klenoty poklady správných, tedy pravých učení.
Kámen mudrců je buď mytický drahokam, nebo zednářský otesaný stavební kámen.
Drahokamy - především křišťály - se často používaly jako zrcadlící se meditační pomůcky a přisuzoval se jim i léčivý účinek. Staré knihy o kamenech pojednávají o magických vztazích mezi planetami, lidskými typy a "mocnými kameny", kterým se přisuzovaly nejrůznější účinky. V symbolice mají vedle zmíněného horského křišťálu význam především diamant, ametyst, rubín, nefrit, tyrkys, safír a smaragd.
Ve Zjevení Janově jsou hradby "nového Jeruzaléma" postaveny "z jaspisu a město je z ryzího zlata, zářícího jako křišťál". "Základy hradeb toho města jsou samý drahokam: první základní kámen je jaspis, druhý safír, třetí chalcedon, čtvrtý smaragd, pátý sardonyx, šestý karneol, sedmý chrysolit, osmý beryl, devátý topaz, desátý chryzopras, jedenáctý hyacint a dvanáctý ametyst." (Zj 21, 18-20)
Dvanácti drahokamy byl zdoben náprsník židovských velekněží, a to granátem, ametystem, jaspisem, lapis lazuli, chalcedonem, smaragdem, onyxem, karneolem, chrysolitem, berylem, topazem a rubínem. Do každého z těchto kamenů bylo vyryto jméno jednoho z dvanácti izraelských kmenů.
V astrologické symbolice se drahokamy přiřazují dvanácti znamením zvěrokruhu a jako "měsíční kameny" symbolizují sílu jednotlivých znamení. Základem pro tyto analogické systémy byla v první řadě orfická báseň o magické moci kamenů Lithika (Kameny). Kameny se rovněž zabývali antičtí autoři Theofrastos, Orpheus, Damigeron Latinus, Aetios a Psellos.
Přiřazení kamenů jednotlivým znamením zvěrokruhu není všude stejné. 
Také jednotlivé planety se svými specifickými silami jsou symbolizovány kameny, z nichž se dělají šperky, jež potom nosí osoby, které se cítí s příslušnými nebeskými tělesy zvláště spojeny. 
Dvanáct izraelských kmenů, apoštolů a znamení zvěrokruhu vedlo často k symbolickým spekulacím a analogickým systémům; kříže pravoslavné církve zdobilo dvanáct různých malých kamenů (apoštolové) a jeden velký drahokam uprostřed (Kristus), jenž byl srovnáván se Sluncem.
 
Sv. Hildegarda z Bingenu (1098-1179) v díle Liber subtilitatum diversarum naturarum creaturarum (Kniha jednoduchého lékařství čili o tajných silách rozličného stvoření přírodního) přisuzuje drahokamům nadpřirozenou sílu a z hlediska symboliky zajímavý původ: "Drahokamů se ďábel leká; nenávidí je a opovrhuje jimi, protože mu připomínají, že zářily ještě dříve, než on se ve své nádheře zřítil do hlubin…"
 

Kameny, planety a dny v týdnu

Planety
 
Také jednotlivé planety se svými specifickými silami jsou symbolizovány kameny. I dny v týdnu mají své kameny. Různí autoři uváděli různé kameny a tak zde máte tabulku, podle které se řídím já při svých magických rituálech.
Slunce - neděle
žluté nebo zlatisté kameny např. citrín, jantar, tygří oko, topaz, žlutý jaspis, ale i diamant, pyrit nebo zlato
Měsíc (Luna) - pondělí
bílé nebo průhledné kameny např. křišťál, mléčný křemen, opál, sádrovec, kalcit, perly, měsíční kámen, slída, halit (sůl) nebo stříbro, ale ne diamant
Mars - úterý
červené kameny např. rubín, granát, červený jaspis, spinel, příp. hematit
Merkur - středa
fialové kameny např. ametyst, fluorit
Jupiter - čtvrtek
modré kameny např. akvamarín, tyrkys, chalcedon, safír, a tmavě modré - azurit, safír, lapis lazuli
Venuše - pátek
zelené kameny např. smaragd, malachit, olivín, amazonit, jadeit, chryzopras, aventurin
růžové kameny např. růženín, korál
Saturn - sobota
černé kameny např. obsidián, onyx
 
 
 

Co ovlivňuje barvu kamenů

Barvu drahokamů určují některé z uvedených minerálních látek a stopových prvků.
  • Chrom způsobuje červené zbarvení rubínu a spinelu, ale také zelené zbarvení hiddenitu, grosuláru, uvarovitu a verdelitu, jakož i (spolu s vanadiem) zvláštní zelený odstín smaragdu.
  • Železo může za modrou barvu akvamarínu a spinelu, ale také (spolu s titanem) za modrou barvu safíru, zelenou barvu olivínu, žlutozelenou barvu chryzoberylu a žlutavý odstín citrínu.
  • Měď má na svědomí modré zbarvení azuritu, chryzokolu a tyrkysu, zelené zbarvení dioptasu, malachitu a modrozelený odstín amazonitu.
  • Mangan způsobuje růžovou barvu kunzitu, rodochrozitu a rodonitu i oranžovou barvu spessartinu.
  • Nikl dodává jablečně zelené zbarvení chryzoprasu
  • Titan způsobuje černé zbarvení turmalínu.
Látky obsažené v drahokamech a zbarvení spolu tedy úzce souvisejí.
 

Jak kameny nosit - nošení více kamenů najednou

Některé kameny se mohou vzájemně ovlivňovat. Při vzájemném doteku se mohou nabíjet nebo naopak vybíjet. Pokud chcete nosit více kamenů na krku ve formě náhrdelníku nebo přívěsku, nejlépe to vyřešíte tak, že každý kámen budete mít zvlášť na šňůrce a ty šňůrky (nebo řetízky) budete mít různě dlouhé tak, aby se kameny vzájemně nedotýkaly.
Totéž platí o tzv. "klecích". Jde o velmi jednoduchý, laciný typ závěsu kamenů. Klícka zcela odstíní účinek kamene (jako Faradayova klec), a je tedy pro léčení pomocí kamenů zcela nevhodná. Tuhle klícku můžete použít spíše na ozdobu.
 
klec
 
 
Použijte tedy jiný přírodní materiál k jejich ovázání. Alternativně si můžete na řetízek připevnit váčky uháčkované z přírodních vláken, do něhož kameny vložíte. Můžete také použít kožené, bavlněné nebo jiné váčky z přírodních materiálů.
Pokud chcete použít např. náramek s více kameny, který má sloužit k léčení, oddělte jednotlivé kameny např. dřevěným nebo skleněným korálkem. Ideální by bylo, kdybyste takový náramek mohli rozebrat a jednotlivé různé kameny mohli vybít a nabít tak jak si samy žádají. Tohle bude asi složité a tak si udělejte více náramků, na kterých bude jen jeden druh kamene. Pak je péče o takové kameny jednodušší.
 

Nošení drahokamů – léčivá ozdoba

U mnoha onemocnění se doporučuje nosit zvolený drahokam přes den jako ozdobu. Lépe už nemůžete spojit příjemné s užitečným! Správný kámen totiž dokáže velmi smysluplně doplňovat klasickou medicínskou léčbu nějakého neduhu. Při výběru správného kamene vám pomůže barevné přiřazení drahokamů k příslušným energetickým centrům těla, dále také seznam indikací a popis konkrétního kamene.
 
Ametyst - náramek
Krásné a prospěšné
Šperk s drahokamem, přiřazeným k horním energetickým centrům, je nejlépe nosit na řetízku kolem krku. V obchodech jsou k dostání kameny již provrtané, které lze zavěsit na šňůrku (jejíž délku je možné upravit podle potřeby). Alternativně si můžete na řetízek připevnit váček uháčkovaný z přírodních vláken, do něhož jste kámen vložili.
Pokud jde o minerály přináležející k dolním energetickým centrům těla, můžete nosit šperk na zápěstí nebo si dát kámen do kapsy kalhot či saka a co nejčastěji ho mnout v ruce.
Platí pravidlo, že nebroušené a neleštěné kameny, tedy neopracované surové kameny, v sobě mají víc pozitivní energie než opracované. Na druhé straně ale vybroušené a vyleštěné kameny přilnou mnohem lépe ke kůži a padnou lépe do ruky, a proto jsou často jasnou volbou číslo jedna.
Tak například krátký řetízek s ametystem může pomoct proti bolestem hlavy a poněkud delší přívěsek s akvamarínem, jantarem, rutilem, modrým safírem nebo tygřím okem prospívá při zánětu průdušek nebo jiných onemocněních dýchacích cest. Pokud máte potíže se srdcem, můžete nosit přívěsek s aventurinem v úrovni srdce. V tomto případě dobře poslouží rovněž olivín, smaragd nebo zelený turmalín. K pozitivnímu ovlivnění činnosti slinivky břišní se hodí pravý (!) citrín. Šňůrka s citrínem by měla dosahovat až k pupku. Jinou možností je dát si citrín do kapsy kalhot a často jej mnout v ruce, a to vždy tak dlouho, než přijde teplo vašeho těla. Protože čakry - neboli energetická centra těla - jsou všechny vzájemně propojené, najdou si vibrace drahokamu i oklikami cestu tam, kde je jejich účinku nejvíc zapotřebí.
Trpíte-li několika chorobami současně, můžete si na seznamu indikací najít kámen, který účinkuje na co možná největší počet vašich potíží. Máte-li například astma, žlučníkové potíže a dnu, přicházel by pro vás z doporučovaných kamenů nejspíš v úvahu jantar.

Pravidlo čtyř týdnů
Noste kámen tak dlouho, než se dostaví žádoucí účinek a cítíte se opravdu dobře. U chronických nemocí může jít o poměrně dlouhou dobu. Pokud však ani po čtyřech týdnech nošení necítíte žádné zlepšení, je vhodné vyzkoušet jiný kámen. I když je vám o něco lépe, měli byste svůj kámen po čtyřech týdnech nošení alespoň na tři týdny odložit než ho začnete opět používat. Důležité ovšem pokaždé je, abyste kámen, který nosíte jako šperk, pokud možno jednou týdně vybili a zase nabili. Na noc byste si ho měli v každém případě sundávat a nechat volně ležet v místnosti, kde nespíte.
 

Péče o léčivé kameny

 
Ametyst
Nezapomeňte, že "kameny" nejsou zcela neživé bytosti. Jsou to nejstarší bytosti na Zemi a i ony mají svůj, i když pro nás neviditelný, život. Pokud se stýkají s okolím, např. s naším tělem, tak dochází nejen k energetické výměně, ale často i k jejich znečištění, a tím i ke snížení jejich účinnosti. A časem někdy i ke snížení jejich životnosti.
Základem péče o léčivé kameny jsou:
• ochrana před poškozením
• očista
• aktivace
Ochrana před poškozením
Jako každý cenný předmět musíme léčivé kameny chránit před mechanickým poškozením (otěr, nárazy, poškrábání). Zpravidla čím je kámen tvrdší, tím je i odolnější vůči mechanickému poškození, ale nesmíme na to příliš spoléhat. Není vhodné nechat si vyrýt do léčivého kamene nějaký obrazec, pokud tím nesledujeme jen estetický účinek.
Při nošení léčivých kamenů s nízkou tvrdostí (pod 5) vzniká zvýšené nebezpečí jejich mechanického poškození. Proto je třeba vždy pečlivě zvážit, pro jakou příležitost si je vezmeme, a neváhat je odložit, když jim hrozí poškození.
Svou úlohu ovšem hrají i krystalická struktura a křehkost. I nejtvrdší diamant se může rozpadnout na několik kusů nebo dokonce na prach, udeří-li se na jeho citlivé místo.
Léčivé kameny by také neměly být delší dobu vystavovány velmi silným energetickým polím, např. magnetickým nebo elektrickým, a silnému záření, např. rentgenovému, teplotnímu ultrafialovému. Může při tom dojít nejen k dočasné nebo trvalé změně barvy, ale i vlastností. Úprava přírodních kamenů např. vypálením nebo rentgenovým zářením je také jednou z metod jejich falšování.
Ke kamenům, které není dobré vystavovat prudkému slunečnímu nebo rentgenovému záření, patří achát, amazonit, křišťál, jantar, chalcedon, chryzopras, citrín, sokolí oko, fluorit, hematit, heliotrop, jadeit, korál, lapis lazuli (lazurit), malachit, měsíční kámen, onyx, kalcit, záhněda, rodochrozit, růženín, agilit, vltavín, tyrkys, opál.
Také styk s chemickými prostředky může kameny značně poškodit. Proto je dobré je odložit před mytím, koupáním nebo líčením, nenosit je v agresivním prostředí, dávat pozor při domácích pracích, úklidu apod. Zvlášť citlivým kamenem je opál, poněkud méně perly a tyrkys.
Očista a aktivace
Pokud kámen používáme delší dobu (více než jeden měsíc), je třeba jej očistit, případně znovu aktivovat. Také pokud došlo k jeho znečištění nebo pokud zjistíme, že došlo k intenzivní energetické výměně a kámen se "unavil". Vůbec neškodí, když kámen po každém použití či celodenním nošení krátce opláchneme a necháme odpočinout.
Správná očista léčivého kamene a jeho správná aktivace mají zásadní vliv na jeho účinnost. Proto by měly být léčivé kameny pravidelně očišťovány a nabíjeny. Přitom musíme zcela přesně vědět, co od léčivého kamene požadujeme.
Pokud požadujeme, aby od nás léčivý kámen "odsával" špatné vlivy nebo nás zbavoval špatných vlastností, tak je nutné, aby byl před nošením zcela "vybit", tj, aby byl schopen absorbovat negativní energii.
Pokud požadujeme, aby nám léčivý kámen dodával pozitivní energii nebo posiloval naše dobré vlastnosti, tak je nutné, aby byl nejprve zcela "vybit" (tj. zbaven veškeré negativní energie) a pak zcela "nabit" vhodnou aktivací.
Očista léčivých kamenů
Pro základní očistu léčivého kamene je nejvhodnější omývání teplou proudící vodou po dobu alespoň 3 minut, čímž se také spláchne z kamene povrchová nečistota. Samozřejmě je nutné dávat pozor, abychom nepoškodili zasazení kamene (např. dřevo) nebo spojovací či nosnou šňůrku. Pokud jsou na povrchu ještě patrny nečistoty, setřeme je vlhkým štětcem. Pokud si nejsme stoprocentně jisti, že kámen snáší opláchnutí teplou vodou, tak k očistě použijeme lehce navlhčený hadřík. Po omytí je nutné kameny osušit, nejlépe otřením v jemné bavlněné látce.
Omývání octovou vodou není vhodné, protože ocet některé kameny narušuje. Rozhodně je nutno se vyhnout omývání mýdlem nebo dokonce saponáty!
V současné době jsou již k dostání i cenově dostupné ultrazvukové čističky, které jsou schopny odstranit i zašlou špínu.
Vodu nesnášejí zejména malachit a tyrkys.
Vybití léčivých kamenů
Po omytí v teplé vodě jsou léčivé kameny již ze značné části vybity, ale není záruka, že to stačí.
Pro vybití léčivých kamenů je nejúčinnější a nejbezpečnější jejich uložení přes noc do drobných hematitových valounků, případně je ještě těmito valounky zasypat. Samotné hematitové valounky je nutno pravidelně "dobíjet" slunečními paprsky alespoň po dobu dvou hodin.
Léčivé kameny lze vybíjet i uložením přes den a noc do vlažné mořské vody (asi 4,5 g mořské soli v 100 ml čisté vody) nebo solného roztoku (asi 3,5 g nejodidované a nefluorizované soli ve 100 ml čisté vody). Řada kamenů, např. kalcit, karneol, labradorit, opál, lapis lazuli (lazurit), malachit a tyrkys, je však citlivá na vodné roztoky soli.
Pokud si nejsme stoprocentně jistí, že kámen potřebuje roztok soli, a není to vysloveně uvedeno, je lepší a jistější kámen pouze uložit do hrubě krystalické soli, nejlépe mořské. Do soli není vhodné ukládat kameny zasazené do nějakého materiálu.
Po vybití v soli je nutno kameny opět pořádně opláchnout a osušit bavlněnou utěrkou.
Aktivace léčivých kamenů
Očištěný kámen je třeba aktivovat, tj. dodat mu zpět aktivní energii. K tomu je třeba vhodný energetický zdroj, nejlépe přírodní nebo v některých případech umělý.
Jako přípravný krok je dobré kámen za sucha pečlivě vyleštit suchým flanelovým hadříkem. Kameny můžete vyleštit i esenciálními oleji. Tím je kámen částečně aktivován a připraven k dalšímu působení.
 
Ametyst - geoda
Nejpřirozenějším aktivátorem léčivých kamenů jsou samotné léčivé kameny. Krystalové drúzy nebo geody ametystu nebo křišťálu obsahují tolik energie, že jsou ji schopny předávat jiným menším kamenům. Očištěný kámen položíme na krystalovou drúzu nebo do geody a kámen na ní necháme jeden den "nabíjet". Ale i samotnou drúzu je nutno občas dobít, nejlépe slunečním zářením. Lacinějším, i když slabším zdrojem aktivační energie jsou drobné ametystové nebo křišťálové kamínky, které se před použitím pořádně potřepou a pak vysypou na dřevěnou podložku. Kámen, který chceme aktivovat, pak na kamínky položíme a případně jej ještě kamínky zahrneme.
 
Slunce
Nejčastějším aktivátorem je ale sluneční záření. Kámen položíme na bílý papír a vystavíme jej po určitou dobu slunečnímu světlu. Dobu ozáření i jeho intenzitu volíme podle citlivosti kamene. Citlivější kameny vystavujeme jen světlu měsíčnímu.
Aktivaci slunečním světlem vyžadují např. achát, avanturin, diamant, křišťál, chalcedon, citrín, sokolí oko, heliotrop, hematit, jadeit, jaspis, karneol, mléčný křemen, onyx, obsidián, rubín, safír, spinel, tygří oko, turmalín.
Aktivaci slunečním světlem lze nahradit aktivací ultrafialovým zářením. Pro tento účel rozhodně není vhodné "horské slunce". Lze použít tzv. testerů bankovek nebo ultrafialových žárovek, které také vyzařují ultrafialové světlo, ale umírněně, takže dobu ozáření můžeme dobře regulovat. Nezapomeňte si chránit zrak před ultrafialovým zářením ochrannými brýlemi.
 
 
Některé "citlivé" kameny je lépe aktivovat měsíčním světlem, tj. polarizovaným slunečním světlem. Postup je stejný jako u světla slunečního. Největší účinnost má přitom úplněk. S aktivací slunečním světlem přes polarizační filtry nejsou zatím dostatečné zkušenosti.
Aktivaci měsíčním světlem nebo v nejhorším případě slabým denním světlem vyžadují např. amazonit, ametyst, akvamarín, azurit, azuro-malachit, čaroit, fluorit, chryzokol, chryzopras, jantar, labradorit, lapis lazuli (lazurit), malachit, měsíční kámen, obsidián duhový, opál, perly, rodochrozit, růženín, smaragd, sodalit, topaz, tyrkys, zirkon, zoisit.
Rozhodně nelze doporučit pomoc nejrůznějších "léčitelů", kteří se nabízejí předat svou vlastní vnitřní energii léčivému kamenu. Pokud si nejsme stoprocentně jistí, že jde o nezištného, poctivého léčitele, který je skutečně obdařen "pozitivní energií", je lépe se mu vyhnout.
Každý kámen má po práci právo na odpočinek, po několika měsících na dovolenou a po uplynutí několika let i právo na důchod. Kameny nevyhazujme do odpadu. Pokud jsme se s nimi již duševně rozloučili a nechceme si je nechat na památku, tak je někde zakopejte do země nebo hoďte do vody.
 
 
 
 zdroj  http://ladyrovena.blog.cz/1202/uvod