Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 VĚT, KTERÉ BYCHOM O SOBĚ NEMĚLI NIKDY VYSLOVOVAT

Tragédie neúspěšných spočívá v tom, že si přisuzují menší hodnotu, než ve skutečnosti mají.“ Christy Walton, nejbohatší žena světa

„Nikdo není nudný, hloupý ani nedostatečný. Je přesně takový, jaký je. Každý je komplexní a kreativní jako nikdo jiný.“ Bill Gates, nejbohatší muž světa


Přestaňte říkat na svou adresu tyto věty.

 

„Nejsem dostatečně dobrý.“

Možná myslíte, že na něco nemáte. Nevycházejte z minulosti. Ta neříká, kdo jste. Naznačuje, kým jste schopni se stát. Pokud chcete vyjádřit svou dnešní hodnotu, tu definuje to, jak dobře se zvedáte po pádu. Ano, to jste Vy.

Nebojte se dát si šanci. A nepodceňujte, kdo jste a čeho jste schopni. Sněte víc, než jiní považují za běžné. Riskujte víc, než jiní považují za bezpečné. A dělejte víc, než jiní považují za možné. Pak už si neřeknete: Nejsem dostatečně dobrý.

 

„Musím poslouchat druhé.“

Vždy je lepší stát na nejnižším stupni žebříku a stoupat pomalu svou cestou, než se klimbat na závěsném laně za cizím horolezcem, který pádí vzhůru. Dávat jiným za vinu, že Vám špatně poradili, nikomu nepomáhá. Ale zažít úspěch, k němuž jste sami dokráčeli, ideálně přes obrovská úskalí a problémy – existuje něco sladšího?

Nikdo nemůže soudit, že jdete špatnou cestou. Každý máme své unikátní sny, své vnitřní potřeby zápasení. Nuda a nenávist končí tam, kde přestáváme být závislí.

 

„Záleží mi na tom, co jiní soudí a říkají.“

Lidé mohou vyslechnout Váš příběh, ale nikdy nebudou cítit totéž – vždyť mají jiné zkušenosti, vnímání i momentální náladu. Zapomeňte na jejich pocity. Soustřeďte se na to, co Vy považujete za správné. Jakmile se jednou zachováte podle názoru jiných, přiřknete jim odpovědnost za Vaše jednání. A to je opravdu hodně dětinské.

 

„Potřebuji, aby mě někdo ocenil.“

Dělejte, co je správné. Co nepovažujete za správné, nedělejte. Nebuďte prodejní. Zradu nebo špatné svědomí žádná pochvala ani honorář nevynahradí. Naučíte se dělat správné věci, i když se nikdo nedívá. Nepočítejte s tím, že se Vám vložená investice/energie vrátí. Svět není spravedlivý, a to je dobře. Pak by lidé s city a pomocí jen obchodovali. A hlavně by vymřeli lidé, kteří usilují, aby svět byl lepší a zdravější, než když na něj oni přišli. Předpokládá to, že investují víc než odčerpali.

 

„Nemám dostatečné štěstí.“

Život je velká sinusoida. Jeden den najdete diamanty, druhý den narazíte na uhlí. Zvykněte si na ten poměr. Vždyť co by měli říkat horníci v diamantových dolech? Aby získali 1 karát (0,2 gramu diamantu), musejí vykutat 250 tun horniny. Nicky Oppenheimer, majitel diamantového impéria De Beers, dokonce říká: „Kdykoli mi vzkážou, že jsme dnes vytěžili jen hlušinu, zvolám: Hurá, blížíme se k diamantu.“

 

„Nemám tak hezký a jednoduchý život.“

A kdo Vám ho zošklivuje nebo komplikuje? Zaťukejte si na lebku, tam je viník.

Co kdybyste paralyzovali své problémy? Učte se z chyb, vtipkujte o nich, bavte se překážkami, kterým čelíte. Už tím bude život jednodušší a hezčí. Pamatujte, že nezáleží na tom, co nás v životě potká – ani to nemůžeme ovlivnit. Ale můžeme rozhodně změnit to, jak s nepříjemnostmi nakládáme. To určuje, jaký život žijeme.

 

„Jsem horší než … (jméno si doplňte).“

Ne, jdete jinou cestou. Každá má svoje. Znáte pohádku o třech chasnících, kteří se na rozcestí vydali různými cestami? Jeden hned narazil na jelítka, druhý hned na zlaťáky. Oba se zastavili. Třetí stále nenacházel nic. Hádejte, který došel nejdál?

 

„Už je příliš pozdě.“

Nedovolte včerejšku, aby Vám ukradl dnešek. Nesuďte se podle minulosti. Kdyby si batole řeklo, že nic neumí, a tudíž ani v budoucnu nic nesvede, umíráme všichni jako přestárlá mimina, ani se nezvedneme v kolébce. Buďme jako děti. Snažme se stále růst, kráčet kupředu. Nehřešme na to, že už nad námi nedlí rodič, který by zahromoval: Uděláš to, a basta. Veškeré obavy a pochyby jsou jen ve Vaší hlavě.

 

„Nemůžu odpustit.“

Ublížil Vám někdo? Neumíte se s tím vyrovnat? Pak problém není v dané osobě, ale ve Vás. Odpuštění je slib. Závazek, že se nebudete držet neměnné minulosti, protože ničí Vaši současnost. Odpuštění neznamená, že co se stalo, je omluveno, ani že škůdce bude vítán ve Vašem životě. Odpuštění znamená, že jste se smířili s bolestí a jste připraveni jít dál, konečně se pohnout dopředu. Odpuštění nemá nic společného s Klausovou amnestií. Prezident prominul zlodějům. Vy promíjíte sobě.

 

„Jsem příliš sám.“

I když se tak můžete cítit, nikdy nejste v ničem sami. Souběžně s Vámi má stejné emoce spousta dalších lidí. Také oni chtějí uspět. Mají své plány a představy. Ale svádějí vnitřní bitvy. Vzájemně si nekonkurují, protože každý je unikátní jedinec se svými umy a sny.